
Jak łączyć antyki z nowoczesnością?
Współczesne trendy stylistyczne często polegają na łączeniu spójności i integralności wizualnej wszystkiego, co składa się na nasze wnętrza. Design nowoczesnych mebli często jest podyktowany względami praktycznymi. Jak w takim otoczeniu mogą odnaleźć się poczciwe antyki? Doradzamy i podpowiadamy.
Zero waste, nostalgia i jakość
Nie ma co ukrywać: antyki kojarzą się przede wszystkim z bardzo wysoką jakością tworzywa. Wynika to przede wszystkim z faktu zmiany technologii produkcji mebli. Dawniej drewno było podstawowym surowcem ich wyrobu. Obecnie stanowi ono domenę produktów wysokiej jakości. Nic więc dziwnego, że posiadacze leciwych, ale wciąż niestrudzenie solidnych mebli widzieliby je w swoich nowoczesnych aranżacjach. Ale to niejedyne powody, dla których antyki cieszą się zainteresowaniem. Rozwój świadomości środowiskowej i ruchy takie jak zero waste skłaniają ludzi do używania wysłużonych przedmiotów zamiast kupowania nowych.
Style, które lubią różnorodność
Paleta stylów wnętrzarskich, które dominują we współczesnych domach, jest bardzo szeroka. Bez wątpienia skandynawski minimalizm dominuje ze względu na swoją prostotę i funkcjonalność. Jednak wkomponowanie bogato zdobionej dębowej szafy we wnętrze zdominowane przez sterylną, geometryczną prostotę może okazać się nie lada wyzwaniem. Na szczęście nasze domy rzadko są prowadzone od „a” do „z” w jednym konkretnym stylu. Są poniekąd obiciem nas samych, odpowiadają naszym zajęciom, nawykom, a także wiążą ze sobą różne historie. Jednak lubimy przywiązanie do szablonu stylistycznego, najlepszym środowiskiem dla antyków będą style takie jak reto i vintage. Style te niejako zakładają wykorzystanie antyków albo mebli na takowe stylizowanych. Musimy jednak brać pod uwagę także styl, w którym został wykonany nasz antyk.
Sztuka umiaru
Łączenie ze sobą elementów pochodzących z różnych stylów i epok niesie ze sobą pewne ryzyko. Projektując wnętrze np. w stylu eklektycznym, nie dobierając motywu przewodniego, możemy popaść w kicz. Powściągliwość jest tutaj na wagę złota. Antyki dobrze sprawdzają się we wnętrzach gdy występują samodzielnie, jako pewien szczegół, element kompozycji, który nadaje charakter. Zabytkowy fotel, szafa czy komoda mogą stanowić „środek ciężkości” całej kompozycji. Przykładowo zabytkowy stół, który centralne miejsce w salonie. Jeżeli jest to np. pamiątka rodzinna, może być ona pięknym symbolem wartości spotkania w domowym kręgu, które trwa nieprzerwanie od pokoleń.
Jeśli szukasz dobrego architekta wnętrz w Warszawie, koniecznie skontaktuj się z nami. Pracownicy Równo pod sufitem podpowiedzą Ci, jak skutecznie łączyć antyki z nowoczesnością.