Styl eklektyczny – moda na nietypowe połączenia
Początkowo eklektyzm był stylem architektonicznym. Narodził się w XIX wieku i objął swym zasięgiem wszystkie kraje europejskie oraz Stany Zjednoczone. Najbardziej znanym obiektem w stylu eklektycznym w architekturze jest Statua Wolności. Przykładem budownictwa w Polsce może być chociażby budynek Teatru Starego w Krakowie. Następnie styl ten trafił do wnętrz. Podstawą zasadą, która obowiązuje zarówno w architekturze, jak również w urządzaniu wnętrz w duchu eklektyzmu, jest łączenie elementów czasem bardzo od siebie odległych, które są charakterystyczne dla różnych stylów. Jak więc profesjonalnie urządzić wnętrze eklektyczne?
Wnętrza urządzone w stylu eklektycznym są idealnym wyborem dla osób, które nie mogą zdecydować się na jeden konkretny styl. Są to bardzo często osoby, którym trudno jest rozstać się ze swoimi ulubionymi starymi meblami i które jednocześnie lubią eksperymentować za pomocą różnych kolorów i motywów. We wnętrzach eklektycznych dobrze sprawdzą się nowoczesne i stare meble, a także tkaniny o różnych fakturach i wzorach. Urządzenie wnętrza w tym stylu jest jednak trudne. Trzeba mieć duże poczucie smaku i sporą wyobraźnię, aby pochodzące z różnych epok meble i elementy wystroju zestawić ze sobą w jedną, spójną całość. Wnętrze powinno być wysmakowane, ale nie może kojarzyć się z graciarnią.
Przy urządzaniu wnętrz w stylu eklektycznym nie obowiązują żadne sztywne zasady, żadne ściśle określone reguły – kierujemy się swoją intuicją. W takich wnętrzach łączymy nowoczesne meble z tymi, które przywodzą na myśl pałacowe wnętrza. Możemy łączyć ze sobą dowolne materiały: naturalne drewno, kamień plus tworzywa sztuczne lub beton. W stylu eklektycznym możemy urządzić całe mieszkanie/dom lub tylko jedno z pomieszczeń, na przykład kuchnię bądź sypialnię. Możemy łączyć ze sobą styl angielski i prowansalski, nowoczesny z inspirowanym stylem barokowym. Tym, co nas ogranicza w przypadku urządzania wnętrz w stylu eklektycznym, jest wyłącznie nasza wyobraźnia.
Eklektyzm we wnętrzach staje się dzisiaj niezwykle popularny. Coraz rzadziej pozbywamy się więc starych mebli. Pieczołowicie odnowione, trafiają na honorowe miejsca w naszych domach. Często pełnią one w naszych wnętrzach zupełnie nowe funkcje. Stara maszyna do szycia zamienia się w gustowną komódkę, która idealnie pasuje do nowocześnie urządzonej sypialni.
Łączenie starego z nowym jest trudną sztuką,wymaga dużej wyobraźni i poczucia smaku. Dlatego warto zlecić to zadanie wykwalifikowanemu architektowi. Wnętrze urządzone w stylu eklektycznym jest jednak oryginalne, nie można też zarzucić mu, że brakuje w nim przytulności. Jaki efekt uda nam się osiągnąć – zależy tylko wyobraźni autora projektu.