
Taras drewniany czy kompozytowy?
Wyjaśnimy, czym cechuje się naturalny taras drewniany, a czym wykonany z desek kompozytowych.
Nasze studio projektowania wnętrz w Warszawie zajmuje się aranżacją zarówno tych najbardziej funkcjonalnych części domu, typu: kuchnia, łazienka, jak i poświęconych relaksowi, czyli sypialni, salonów, tarasów i ogrodów zimowych. Zdarza się, że Klienci zgłaszają się do nas z prośbą o wskazówki odnośnie aranżacji przydomowego tarasu. Dziś wyjaśnimy więc, czym cechuje się naturalny taras drewniany, a czym wykonany z desek kompozytowych.
Zalety i wady tarasu drewnianego
Taras drewniany niewątpliwie ma swój urok, to ponadczasowe, klasyczne rozwiązanie. Deski z drewna są przyjemne dla bosych stóp i dają wrażenie ciepła. Przy systematycznej i starannej pielęgnacji (czyszczenie, impregnacja, olejowanie) może cieszyć nasze oczy przez kilkadziesiąt lat. Warto mieć świadomość, że aby taras drewniany prezentował się pięknie i nie niszczał, musi być regularnie odnawiany, co dla części inwestorów jest sporą niegodnością.
W zależności od budżetu i indywidualnych preferencji możemy wybrać deski z drewna egzotycznego (np. Teak, Ipe, Kempas, Garapa), które nadają tarasowi ekskluzywnego charakteru. Osoby, które chcą cieszyć się tarasem z naturalnego surowca i jednocześnie nie mogą pozwolić sobie na większą inwestycję, często wybierają nieco tańsze, europejskie i krajowe gatunki jak np.: modrzew, czy dąb (nie polecamy natomiast desek sosnowych i świerkowych, gdyż nie są praktycznie w ogóle odporne na działanie wilgoci).
Zalety i wady tarasu kompozytowego
Desko tarasowe z materiałów kompozytowych (z drewna i PCV lub HDP) są łatwiejsze w montażu, odporne na wilgoć, pleśń grzyby, promieniowanie UV i wszelkie niedogodności związane ze zmiennymi warunkami pogodowymi. Dzięki dużej odporności na wiele czynników, taras kompozytowy przetrwa w doskonałym stanie lata (bez żadnego uszczerbku). Jakie są inne plusy tego rozwiązania? Deski z kompozytu nie wymagają konserwacji ani szczególnej pielęgnacji. Wystarczy, że raz na jakiś czas umyjemy je myjką ciśnieniową. Warto dodać, że w przeciwieństwie do desek drewnianych, deski kompozytowe są bardzo lekkie. Przejdźmy teraz do wad.
Nawet najwyższej jakości kompozyt nie posiada tego niepowtarzalnego uroku, jaki ma drewno naturalne. Taras kompozytowy nagrzewa się mocniej od wariantu drewnianego (nie ma możliwości, by chodzić boso po deskach kompozytowych w cieplejsze dni). W przypadku kompozytu nie mamy do wyboru tak bogatej gamy kolorystycznej, jak inwestując w taras drewniany. Desek kompozytowych nie można też wybarwić, tak więc należy dobrze zastanowić się przed wyborem konkretnego koloru, mając świadomość, że będziemy patrzeć na niego przez lata (jedyna opcja zmiany to demontaż tarasu).
Podsumowując, zarówno taras drewniany, jak i kompozytowy ma pewne plusy i minusy. Trudno jednoznacznie ocenić, który jest lepszym wyborem, gdyż każdy inwestor to osobna historia – inne oczekiwania, gust i możliwości finansowe.