Wykorzystanie kamienia dekoracyjnego w wykończeniu wnętrz
Kamień jest naturalnym materiałem, który obecnie jest niezwykle chętnie wykorzystywany nie tylko w ogrodach. Kamień dekoracyjny coraz częściej gości także w naszym mieszkaniach. Może nam posłużyć do aranżacji wielu pomieszczeń. Sprawdzi się zarówno w salonie, przedpokoju, jak również w kuchni i w łazience.
Jaki kamień wybrać?
Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów kamieni dekoracyjnych jest marmur. Ma on wiele niezwykle interesujących odmian kolorystycznych. Dzięki temu sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w różnym stylu. Chętnie wybierany jest także trawertyn. Decydując się na użycie marmuru lub trawertynu, musimy pamiętać, o zabezpieczeniu ich odpowiednim impregnatem, który zapewni ochronę przed zabrudzeniami czy szybko postępującą korozją. Ze względu na stosunkowo niską cenę dużą popularnością cieszy się także łupek.
Do czego wykorzystać kamień dekoracyjny?
Możliwości wykorzystania kamieni dekoracyjnych są bardzo duże. Niezwykle modne są już od kilku lat kuchenne blaty wykonane z marmuru czy z granitu. Kamienie te zagościły także w naszych łazienkach – i to niekoniecznie jako wykończenie podłogi; interesującym rozwiązaniem są w tym przypadku chociażby umywalki granitowe. Oczywiście kamień dekoracyjny nadal jest chętnie używany do wykańczania podłóg czy ścian. Poza tym coraz więcej osób decyduje się na wybudowanie w swoim domu kominka. Materiałem, który idealnie nadaje się do wykonania jego obudowy, jest właśnie kamień dekoracyjny.
Zalety kamieni dekoracyjnych
Na pewno największą zaletą kamienia dekoracyjnego jest jego uniwersalne zastosowanie. Większość rodzajów tego materiału, dostępnych na polskim rynku jest bardzo trwała i odporna na uszkodzenia. Podłoga wykonana z kamienia jest w stanie przetrwać w dobrym stanie kilkanaście lat – zwłaszcza w sytuacji, gdy zdecydujemy się na granit.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Wybierając kamień, zwróćmy przede wszystkim uwagę na sposób, w jaki została wykończona jego powierzchnia. Kamień, który został wypolerowany, niekoniecznie sprawdzi się na podłodze – będzie bardzo śliski. Ale nadaje się na kuchenne blaty, gdyż jest bardziej odporny na zabrudzenia. Jeśli zależy nam na kamiennej podłodze, to powinniśmy wybrać kamień o groszkowanej powierzchni – jest najmniej śliski. Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest chłonność kamienia. Jest oznaczona klasami A, B, C. Najmniej chłonne są kamienie z klasy A, można je układać w kuchni i łazience bez dodatkowej impregnacji. Najbardziej chłonne kamienie należą do klasy C – należy unikać ich, jeśli materiał ten ma znaleźć się w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności powietrza.