
Wyspa kuchenna w stylu innym niż meble – czy to dobry pomysł?
W tym artykule porozmawiamy trochę o gustach, o których podobno się nie dyskutuje. Wyspa kuchenna jest symbolem nowoczesnej i funkcjonalnej kuchni. Sprawdź, jak stylistyka wyspy może wpłynąć na charakter przestrzeni, w której się znajduje.
Dlaczego wyspa jest nie tylko fajna, ale też ważna?
Zacznijmy od początku. Co tak naprawdę wpływa na popularność tego rozwiązania? Większość współczesnych domów i mieszkań posiada zintegrowaną przestrzeń kuchenną z salonem. W taki sposób powstaje prawdziwe centrum życia domowego, skupione wokół posiłków i wspólnego spędzania czasu. Wyspa kuchenna odgrywa tutaj bardzo ważną rolę – symbolicznie oddziela przestrzeń kuchenną od salonowej. Jednocześnie jest granicą, która zaprasza do interakcji z obu stron.
Co to jest wyspa kuchenna? – 4 podstawowe funkcje
- Przestrzeń robocza – lubisz oglądać programy kulinarne? Zauważ, że w większość przypadków programy kulinarne są nagrywane przy wyspie kuchennej do gotowania. Często ma ona zlewozmywak a także płytę grzewczą. Taki rozkład przestrzeni daje bardzo dużą swobodę pracy, a także osoba pracująca przy wyspie nie traci kontaktu z salonem.
- Stół – wyspa kuchenna do małej kuchni często pełni właśnie tę rolę. Wówczas projektuje się ją w taki sposób, aby umożliwiała wygodne zjedzenie na niej posiłku. W zależności od potrzeb może nam służyć jako dodatkowa przestrzeń robocza.
- Domowe biuro – ten przykład dotyczy wysp z punktu drugiego. Wolna, płaska powierzchnia jest bardzo uniwersalna, zatem przechodzi częste transformacje. Po przygotowaniu posiłku można przy niej zjeść, a po skończonym posiłku ustawić na niej laptopa zaaranżować biuro. Wyspa kuchenna do siedzenia, sprawdza się jako prawdziwe centrum dowodzenia.
- Magazyn – wymiary wyspy kuchennej są ogromnym zastrzykiem pojemności naszej kuchni. Możemy umieścić w niej standardowe półki albo szuflady. Dzięki temu wszystko, co niezbędne mamy zawsze pod ręką.
Dopasuj styl do własnych potrzeb
Styl naszej wyspy kuchennej powinien być dostosowany do funkcji, jaką ma pełnić. Najczęściej jest dostosowany do wizualnych aspektów mebli kuchennych, jednak nie jest to warunek konieczny. Wyobraźmy sobie taką scenę: mamy minimalistyczną, jasną zabudowę kuchenną, i równie powściągliwy salon. Wyspa kuchenna może stanowić doskonałe przełamanie kompozycji. Zastosowanie w niej drewna wniesie do wnętrza dużo ciepła, natomiast kamienny blat może dodać elegancji. Projektując wyspę, spróbujemy poszukać niestandardowych powiązań wizualnych. Może ona nawiązywać do detali wykończenia, podłogi, a nawet tego co znajduje się poza oknem.
Jeśli więc szukasz projektanta kuchni, który przygotuje dla Ciebie wizualizację kuchni z niecodziennym pomysłem na wyspę – śmiało, odezwij się do nas.