
Złoto w aranżacji wnętrz – gdzie sprawdzi się najlepiej?
Złoto (nie bez powodu zresztą) kojarzy nam się z luksusem. Ma też wielu zwolenników wśród osób, które przepadają za klasycznymi i eleganckimi rozwiązaniami aranżacyjnymi. Szlachetne akcenty we wnętrzach domów i mieszkań podnoszą ich standard i bywają interesującym dopełnieniem kolorystycznym. O wykorzystaniu złotych motywów w architekturze i designie piszemy w niniejszym artykule.
Nie wszystko złoto, co się… złoci – czyli jak uniknąć efektu kiczu
O zaletach złotych motywów wspomnieliśmy już nieco we wcześniejszym akapicie. Zanim jednak oddamy hołdy kolejnym rozwiązaniom ze złotem w roli głównej, warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić, czym grozi nieprzemyślane wykorzystanie tego koloru (o surowcu nie wspominając). Kicz, barokowy nadmiar, przerost formy nad treścią – aby uniknąć opisywania naszego wnętrza tymi przykrymi określeniami, musimy z precyzją prawdziwego… złotnika dopasować dodatki.
W dobrym stylu
Jedną z głównych zalet złotego koloru jest możliwość połączenia go niemal z każdą barwą. Najczęściej jednak zestawiamy go z bielą, czernią, granatem lub też różnymi odcieniami beżu. Niezależnie więc od tego, czy chcemy urządzić przestrzeń w stylu minimalistycznym, czy wolimy zrobić to w stylu eko (lub innym, który w danym momencie jest dla nas najciekawszy), jesteśmy w stanie ubogacić ją, wykorzystując złote dodatki. Jeśli planujemy monochromatyczną łazienkę w stylu skandynawskim, złote barwy świetnie będą w niej kontrastować. W przypadku wspomnianych już wnętrz eko złoto można łączyć z rattanem czy wikliną. Coraz rzadziej natomiast łączy się złoto z piórami czy kryształami. Nie warto też przesadzać ze „szlachetnymi” dodatkami – najlepszy efekt osiągniemy, jeśli umieścimy je we wnętrzu w subtelny sposób. W ten sposób unikniemy przesadnego przepychu i kiczu (oraz wiążących się z nimi konotacji).
Złoto w sypialni, łazience i w kuchni?
W zależności od pomieszczenia, które chcemy przyozdobić złotymi akcentami, mamy różne możliwości aranżacyjne.
- Naszym zdaniem odważnym rozwiązaniem jest zainstalowanie w łazience złotych baterii. Jeśli nie chcemy aż tak epatować tym kolorem, możemy poprzestać na złotych obręczach łazienkowego lustra. Polecanym przez wielu architektów wnętrz rozwiązaniem jest łączenie złotej barwy dodatków z płytkami stylizowanymi na marmur.
- W salonach lub sypialniach (zarówno w jasnych, jak i ciemnych) elegancji dodadzą „muśnięcia” złotem – mogą to być złote nogi fotela lub nocnego stolika, złota podstawka pod doniczkę lub ramka ze złotymi dodatkami. W korytarzach świetnie sprawdzą się natomiast pozłacane kinkiety.
- W kuchni warto pomyśleć o wykorzystaniu plafonów w złotych oprawach. Ciekawym urozmaiceniem takiego wnętrza będzie też wyposażenie go w dodatki w tym kolorze – kawiarka i filiżanki ze „szlachetnymi” akcentami? Czemu nie?!